Sú toroidné transformátory použité v zvukových zariadeniach skutočne lepšie?

Toroidný transformátor nájdete takmer v každom druhom špičkovom a vysoko kvalitnom zvukovom zariadení. Toroidy sú neporovnateľne drahšie a mnohí im zvyknú pripisovať priam nadpozemské vlastnosti. Sú však v skutočnosti naozaj lepšie ako klasické a lacnejšie EI transformátory?

Toroidný transformátor nájdete takmer v každom druhom špičkovom a vysoko kvalitnom zvukovom zariadení. Toroidy sú neporovnateľne drahšie a mnohí im zvyknú pripisovať priam nadpozemské vlastnosti. Sú však v skutočnosti naozaj lepšie ako klasické a lacnejšie EI transformátory?

Na výhody a možno i nevýhody toroidných transformátorov sa pozrieme vyslovene z pohľadu ich použitia v spomínaných zvukových zariadení. V nich ich totiž nájdeme veľmi často a mnoho výrobcov či predajcov takéto prístroje promuje ako kvalitnejšia a výkonnejšie, v dôsledku čoho je aj ich cena skutočne neporovnateľne vyššia.

Ako je to s transformátormi v skutočnosti?

Toroidy majú jednu nevyvrátiteľnú výhodu, a to, že nevyžarujú veľké množstvo magnetického poľa. Každý, kto už niekedy pracoval so zvukovým zariadením, vie, že manipulácia s takzvanými bludnými magnetickými poľami pri takejto práci nie je sranda a zároveň nič príjemné. Tento parameter je akýmsi základným kameňom tvrdenia, že toroid spĺňa vyššie požiadavky na kvalitu aj samotnú prevádzku daného zariadenia.

Avšak! Ak sa pozrieme na názory odborníkov z tejto oblasti, veľmi rýchlo pochopíme, že toroidné transformátory môžu vo zvukových zariadeniach alebo v ich jednotlivých komponentoch spôsobiť aj problémy, ktoré sa odrazia na samotnej kvalite zvuku. Asi každý z vás uzná, že kvalitný zvuk je v tomto prípade tým najdôležitejším parametrom.

Prečo je to tak? Toroidný transformátor má okrúhle laminované jadro (rovnako ako iné transformátory), ktoré je vyrobené z viacerých vrstiev. Rozdiel spočíva najmä v komplikovanejšom navíjaní drôtov okolo jadra (pri každom obtočení okolo jadra je drôt zavedený aj do jeho vnútra). Zjednodušene povedané, jadro týchto transformátorov neobsahuje vzduchovú medzeru tak, ako EI transformátory, ktoré sú lacnejšie a vo všeobecnosti považované za o čosi menej kvalitnú alternatívu. No a práve absencia zvukovej medzery sa v niektorých prípadoch ukazuje ako problém v súvislosti s kvalitným zvukom.

A čo hlučnosť EI transformátorov?

Na druhej strane je nutné podotknúť, že zohnať dostatočne výkonný EI transformátor nie je absolútne hračka. Zanedbateľná nie je ani vyššia hlučnosť a nižší výkon týchto súčiastok. Ak teda práve uvažujete nad tým, či pri vašom zlepšovaní zvukového zariadenia zainvestovať do drahšieho toroida alebo ostať pri lacnejšej EI klasike, musíte si dobre zvážiť všetky plusy a mínusy týchto dvoch typov transformátorov.

Aj napriek spomenutým nevýhodám toroidov sú v súčasnosti stále považované za kvalitnejšie zariadenia s vyšším výkonom a omnoho menšou mierou hlučnosti. Tieto tvrdenia platia samozrejme iba vtedy, ak hovoríme o kvalitných výrobkoch, pretože skonštruovanie transformátora nie je úlohou pre začínajúceho študenta elektrotechnickej školy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup