Když teploměr ukazuje záporné hodnoty, nevěstí to pro elektroniku nic dobrého. Pokud často přenášíte notebook mezi prostředími s velmi rozdílnými teplotami, mějte se na pozoru a dodržujte následující pravidla, která nám doporučili technici ze servisních středisek ABAX. Nepřestávejte číst a dozvíte se, jak notebook uchránit před nepříjemnou poruchou.
Technici z pobočky Asus servis zdůrazňují, že následky střídání teplot mohou vyjít najevo až s určitou prodlevou. Dojde-li v přístroji ke kondenzaci, bude ještě nějakou dobu fungovat a službu vypoví až později. Zásady, které by měl každý uživatel dodržovat, přitom nejsou nijak složité.
Po příchodu do tepla nechte notebook vypnutý
Nekritičtější situace nastává v momentě při přechodu ze zimy do tepla. Na podchlazené elektronice se vysráží vlhkost, která může následně způsobit zkrat, případně začne vytvářet korozi a výrazně zkrátí životnost zařízení.
Proto je důležité, aby notebook zůstal vypnutý až do doby, než se aklimatizuje. Doba závisí na konkrétních rozdílech teplot mezi venkovním a vnitřním prostředím. Odborníci z pobočky servis notebooků Toshiba radí, aby v případě extrémního rozdílu (např. 30°C) notebook zůstal ve vypnutém stavu delší dobu. Ideálně hodinu až dvě.
Technici z pobočky Asus servis Ústí nad Labem upozorňují, že aklimatizace notebooku by v žádném případě neměla být urychlována tím, že se přístroj položí ke zdroji tepla!
Notebooku nesvědčí ani provoz v zimě
Přechod z teplého do chladnějšího prostředí je pro elektroniku méně zatěžující, ale přesto byste se měli provozování počítače v takových podmínkách vyvarovat. Mráz nepříznivě ovlivňuje životnost akumulátoru a opět může dojít ke kondenzaci v důsledku zahřívání procesoru a základní desky při větším zatížení.
A když už k poruše přeci jen dojde, nesnažte se notebook opravit svépomocí a raději se okamžitě obraťte na profesionály.