Nepodceňujte bezpečnost dat. Jak je efektivně chránit?

Zaměstnanci si mnohdy neuvědomují, že vynášení firemních dat nebo jejich zneužití je trestným činem. Firmu může jejich počínání vyjít velmi draho, ale také ji zcela položit. Z globálních studií bohužel vyplývá, že si s sebou data odnáší polovina pracovníků a téměř polovina z nich je využívá na nové pracovní pozici. Přenášení pracovních dokumentů pak mnohdy končí odváděním klientů. V praxi však k únikům dat dochází také z jiných důvodů, obvykle z nedbalosti a vědomé ignorace základních pravidel informační bezpečnosti.

Pořiďte si identity managera

Identity manager je procesní nástroj identity managementu neboli IdM. Platforma integruje systémy, které zaměstnanci používají v rámci firemní informační infrastruktury, a umožňuje centralizovanou správu identit. Ta může být prováděna manuálně IT administrátorem nebo automatizovaně. V konečném důsledku je správa identit prospěšná nejen při vymezení přístupových práv, ale také jako prevence vzniku mrtvých duší a zdroj informací pro IT audit.

Nastavte pravidla pro práci s internetem

Správné užívání internetu je z hlediska celkové bezpečnosti naprosto zásadní. Zaměstnanci mají tendenci „brouzdat“ po síti a vyřizovat soukromé záležitosti, což má negativní dopad na efektivitu práce a často i na bezpečnost. Zaměstnavatel by měl proto jasně vymezit pravidla pro práci s internetem a v případě blokovat určité stránky nebo kontrolovat přílohy e-mailů.

pocitace.informacezde.eu bcvsolutions eu 01

BYOD? Raději ne

Mnozí zaměstnavatelé – ve snaze ušetřit – umožňují zaměstnancům, aby při práci používali vlastní zařízení. Trend BYOD (Bring Your Own Device, česky „přines si vlastní zařízení) je sice na první pohled výhodný, ale může skončit naprostou katastrofou. Zaměstnanci mohou mít na zařízení škodlivý software nebo jiné rizikové prvky, nad kterými nemá zaměstnavatel kontrolu. Zároveň hrozí odcizení při častém přenášení. Jedinou možností, jak uvedená rizika zmírnit, je striktní bezpečnostní politika a lpění na jejím dodržování.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup