Arduino vs Raspberry Pi: Jaké jsou mezi nimi rozdíly a po čem by měl sáhnout začínající bastlíř?

Raspberry Pi je malý jednodeskový počítač velký zhruba jako platební karta. Vyvinula ho britská nadace Raspberry Pi Foundation, aby studentům zjednodušila výuku informatiky a umožnila jim sestavení různých zařízení – například dron, monitor kvality vzduchu nebo třeba robotickou kočku.  Arduino je na první pohled velmi podobné, ovšem při bližším přezkoumání vlastností a parametrů zjistíte, že se přeci jen jedná o jinou platformu s odlišným využitím. Pokud se chystáte vstoupit do světa bastlení, ale stále vám není jasné, který typ hardwaru používat, seznamte se se základními rozdíly.

Soupeři? Spíše jiná liga

Člověk problematiky neznalý snadno propadne dojmu, že spolu Raspberry Pi a Arduino soupeří, ve skutečnosti se však oba účastní úplně jiného závodu. Zatímco v případě prvního závodníka (Raspberry) hovoříme o plnohodnotném počítači, druhý (Arduino) je „pouhým“ mikrokontrolerem. Ani jedno není špatně, jen je na danou skutečnost vhodné myslet před začátkem projektu.

Arduino představuje ideální základ při tvorbě jednoúčelového zařízení typu robotické ruky, RC autíčka apod. Oproti Raspberry Pi je jednodušší, levnější a pracuje v reálném čase. Raspberry nabízí operační systém (Arduino má pouze program sepsaný pro daný účel), více operačního výkonu i paměti – proto je dobrou volbou pro sofistikovanější projekty, od kterých je vyžadováno víceúčelové využití.

Rozdíl můžeme demonstrovat na konkrétním projektu. Pro monitor rostlin, který vás vždy upozorní, když potřebují zalít, je jasnou volbou Arduino. Pokud zároveň požadujete, aby zařízení nejdříve prověřilo údaje z meteorologického systému – a o spuštění závlahového systému rozhodlo až na základě předpovědi počasí dle údajů z meteorologického serveru, postavte ho pomocí Raspberry Pi.

Kde seženete obojí včetně kompletního příslušenství?

Vývojové desky, shield moduly, napájení a zdroje, čidla, displeje… – zkrátka vše, co souvisí s Arduinem a Raspberry zakoupíte u specializovaného prodejce laskarduino.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup