Xbox, nebo PlayStation? Válka, kterou nejde vyhrát…

Svého času to byli Schumacher Häkkinen. Schumi nasbíral mnohem více bodů, ale „létající Fin“ mu byl skvělým rivalem, což ostatně německé eso bez okolků přiznalo. S herními konzolemi, za kterými stojí Microsoft a Sony, je to podobné. Xbox a Playstation svádějí nekonečný boj o nejlepší herní svatostánek a hráči jsou mnohdy na vážkách, protože obě varianty lákají na tak trochu odlišné kvality. Pokud si s výběrem té správné mašinky také nevíte rady, jistě se vám bude hodit krátká rekapitulace jejich základních atributů.

Sony a Microsoft zahájily prodej nejnovějších generací herních konzolí již před více než rokem. Od té doby se k hráčům dostaly miliony kusů, což je – s ohledem na výrazný útlum ve výrobě a nedostatek komponentů – slušný výkon. V současné době však Playstation 5 dostupný není. Na Xbox Series X u některých prodejců narazíte – a pokud si připlatíte třeba až dvojnásobek běžné ceny, bude vám říkat pane.

Nechme však nedostupnost stranou a zaměřme se na porovnání stěžejních parametrů. Oba velikáni na poli herních konzolí samozřejmě mají co nabídnout. Který z nich má v rukávu více es?

Z hlediska výkonu je na tom o chloupek lépe Xbox Series X (8x AMD Zen 2 s až 3,8 GHz oproti 8x AMD Zen 2 Cores, až 3,5GHz), který dokonce nabízí i o něco větší interní úložiště (1 TB oproti 825 GB). Ovšem abychom PS5 nekřivdili, jeho SSD je o poznání rychlejší.

A co souboj ovladačů? Jak Xbox One ovladač, tak DualSense patří mezi to nejlepší, co může hráč držet v ruce. Doby, kdy v této pomyslné kategorii kraloval Xbox (svého času byl Xbox 360 ovladač o třídu lepší než DualShock 3), jsou dávno pryč. Zásadní rozdíl mezi ergonomicky vyladěnými periferiemi spočívá v baterii (DualSense jí má integrovanou, ovladač pro Xbox sází na 2× AA baterie) a hmotnosti (DualSense váží 280 g oproti 200 g ovladači rivala).

Teď by mělo následovat slíbené rozřešení. Je lepší volbou poněkud nevšedně designovaná konzole od Sony, anebo elegantnější krabice made by Microsoft? Přesvědčit by vás mohly herní tituly, které vychází pouze pro jednu, nebo naopak druhou herní bednu. PS5 láká na skvosty jako Spider-Man: Miles Morales, Gran Turismo 7, Demon’s Souls či Astro’s Playroom a řadu dalších. Xbox na to jde trochu jinak a představil několik desítek starších, ale zato optimalizovaných titulů. Navíc dává k dispozici stovky her v rámci Xbox Game Pass Ultimate za necelých tři sta korun měsíčně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup